Mahmut Özturan

1955 yılında doğdu, Başak. Yaşamı; eğitim, öğretim, kamu ve özel sektörde üst düzey yöneticilik ve danışmanlık, felsefe, fotoğraf, sanat, düşünmek, okumak, yazmakla, yaşamın kendisini derin ve uzun soluklu sorgulamakla dolu dolu geçti, geçiyor. Yaşamın zorluklarını; insan ilişkilerindeki dürüstlük ilkesine sıkıca bağlı olmanın ve öyle kalma çabalarının neden olduğu ciddi zorluklar yaşadı ama bunun sonucunda piştiğine memnun. Yaşamın gerçekle bağı ve sıradanlığı üzerine düşünsel irdelemeler yaptı, yapıyor; derin düşüncelere yolculuk en büyük zevki.

Yaşamı ve kendisini anlamaya ve sorgulamaya başladığı gün, kendisini zaten felsefe dünyasının içinde bulmuştu. Sanat, felsefe ve fotoğraf üzerine yazılar yazıyor. 2000’li yıllarda yazdığı makalelerini felsefem.net adresinde periyodik olarak yayımladı. Gördüğü ilgi ve gelen talepler üzerine, bu makalelerinden oluşan ilk kitabı "İnsan Yaşamında Olmazsa Olmazlar" 2005 yılında, genişletilmiş yeni basımı "Yaşamı Önemsiyorum" ise 2014 yılında yayınlandı. Bu kitabı, aynı yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü Yayın Seçme Kurulu kararıyla Bakanlığa bağlı kütüphanelere alındı.

Düşünen insanların fikirleriyle, üreten insanların yapıtlarıyla dünyanın entelektüel birikimine katkıda bulunduklarını, bu düşünce ve yapıtların paylaşımlarının tümel yaşama artı değerler kazandırdıkları inancıyla, bu doğrultudaki her bir katkının gelecekte değer olabileceğini düşünür. Uzun yılların felsefe ve sanat üzerine deneysel ve düşünsel birikimlerini yazmak ve yayınlamak için çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor.

Fotoğrafla 1969 yılında tanıştı. Lise yıllarında ilk karanlık oda çalışmalarını yaptı. Üniversite yıllarında fotoğraf stüdyolarında part time ve bağımsız profesyonel fotoğraf çalışmaları yaptı. Fotoğrafın ileri boyutlarını; anlamını ve ruhunu öğrenmeye ve araştırmaya, çalışmaya yöneldiğinde kendisini sanatın içinde buldu. Üretimde sürecin filme kayıt anını TopPoint olarak kabul eder. Genellikle kurgudan uzak, bire-bir çalışma tekniğini kullanır. Estetik içeriğin zorunlu kıldığı durumlarda tüm tekniklerden yararlanılması gerektiğine düşünüyor.

Yıllarca emek ve zaman harcayarak elde edilen sonuçların bir değeri ve hedefi olmalı diye düşündü, düşünüyor. Uzun yılların üretim birikimi sonucunda, yoğun bir sergiler dönemi yaşadı: Çeşitli karma sergilere katıldı ve 14 kişisel sergi açtı. “RHYTHMOSTHETICA” projesini, 2002 yılında İzmir’den (DEÜ) sonra Ankara (ODTÜ) ve İstanbul (İTÜ) başta olmak üzere 5 üniversitede sergiledi. Fotoğraf çalışmaları, ulusal ve uluslararası çeşitli yazılı ve görsel yayın organlarında yayımlandı.

Ankara Fotoğraf Sanatı Kurumu (FSK) tarafından 2013 yılında yayımlanan "Fotoğraf Ustaları 3" kitabında yer aldı.

Tüm çalışmalarımı web sitemden takip edebilirsiniz:
"Mahmut Özturan Web Sitesi"
İletişim: mahmutozturan@gmail.com