Mahmut Özturan ile Felsefe Sohbetleri

Düşüncelerim
Yaşamınızda kendiniz için iyi, güzel ve yararlı gördüğünüz şeylere ulaşmak ve elde etmek istiyorsanız, öncelikle tüm o elde etmek istediğiniz şeylerin gerçekte ne ve nice olduklarını önceden bilmek durumundasınız. Dışarıdan ve uzaktan güzel gibi görünen, öyle algılanan bir şey, gerçekte öyle olmayabiliyor! Bir şeyin göründüğü gibi olup olmadığı ancak yaşandığında ya da içine girildiğinde anlaşılabilir. Gerçekte bireylere ve yaşama zarar verici nitelikli olan ama dışarıdan iyiymiş gibi görünen şeylerin dış görünümü, yaşam ve insanlar için büyük tehlikeler oluşturabilmektedir.
...
Yazılarım
Uzun yılların yoğun okumaları, derin düşünme ve irdelemeleri sonucunda, 1990’lı yıllarda yazmaya başladım. Kendi web sayfam: felsefem.net adresinde, önceden belirlediğim felsefe konularını periyodik olarak yazdım ve yayımladım. Yazma çalışmalarıma aralıksız devam ettim ve halen hep yazıyorum. Çok sayıda yayımlanmamış makalelerim ve çalışmalarım var. Günümüzde okuma oranının düşüklüğü ve insanların düşünce kitaplarına uzak durması nedeniyle çok sayıda yazılarım ve kitaplarım yayınlanmayı bekliyor.
...
Kitaplarım
İlk kitabım “İnsan Yaşamında Olmazsa Olmazlar” 2005 yılında; bu kitabımın genişletilmiş yeni basımı “Yaşamı Önemsiyorum” ise 2014 yılında olmak üzere iki kitabım yayınlandı. Yedi kitap projem var: bunların içinde yayına hazır olanlar var, son düzenlemelerini yaptıklarım var, yazmaya devam ettiklerim var, tasarım aşamasında olanlar var. Tüm çalışmalarım düşünce ve felsefe içerikli; günümüzde düşüncenin pek önemsenmediğinin bilinciyle daha sıkı ve ciddi çalışma ve üretme gereği duyuyorum.
...
Önerilerim
En iyiye en yakın olmayı kendisine hedef edinenlere acizane önerilerimdir. Önerilerim, irdeleme, sorgulama ve anlamaya çalışma temelli düşünenler içindir. Felsefece düşünmek ve en iyiye en yakın bir yaşamı hedeflemek için yaşamın kendisi bize yaşadıklarımızdan birtakım ya da pek çok deneyim dersleri çıkarttırır. Her bireyin ciddi deneyimlere sahip olması beklenmez. Düşünce tarihinin ilk düşünürlerinden itibaren, tüm zamanlarda, ne güzeldir ki, düşünce deneyimleri insanlarla paylaşılagelmektedir. Önerilerim, düşünmeyi sevenlere, yaşamı irdelemeye ve anlamaya çalışanlara, en iyiye en yakın olmayı kendisine hedef edinenlere acizane.
...

Tüm çalışmalarım web sitemde:
felsefem.net
İletişim: mahmutozturan@gmail.com